top of page

Jak pracuji

Ke své práci a svým klientům přistupuji zodpovědně, pokorně a laskavě, ale také otevřeně, zvědavě a s nadšením. Vážím si lidí, kteří vyhledají pomoc, přistupují aktivně k řešení svých problémů a chtějí se posouvat v tom, co je pro ně důležité. Při sezeních se snažím být nejen profesionál, ale především člověk.

Při své práci vycházím z pětiletého studia psychologie a z poznatků získaných v rámci terapeutického výcviku v terapii zaměřené na řešení (v zahraničí SFBT - Solution Focus Brief Therapy); čerpám ale také z jiných vědecky podložených (evidence-based) psychoterapeutických přístupů, které mě nějakým způsobem oslovují. A v neposlední řadě ze svých vlastních zkušeností z praxe.

Výcvik jsem ukončila v roce 2021. V případě potřeby využívám supervizních sezení k reflexi a rozvoji svých dovedností.

Terapie zaměřená na řešení (SFBT) patří do proudu rodinných či systemických terapií. Byla vytvořena Stevem de Shazerem, Kim Insoo Berg a jejich spolupracovníky v USA přibližně v 80. letech 20. století. Je inspirována postmoderním myšlením, konstruktivismem, teorií systémů, prací terapeuta M. H. Ericksona, teorií "Ockhamovy břitvy" a dalšími. Zároveň je pragmatická a vychází velkou měrou z praxe a zkušeností ze samotných konzultací s klienty.

Výcvik v terapii zaměřené na řešení u Institutu Dalet má akreditaci MPSV a České psychoterapeutické společnosti (ČPS ČLS JEP).

Základními principy SF terapie jsou:

Rozvíjení řešení (nikoli problémů)

Efektivita

Spolupráce/Spoluvytváření

Expertnost na proces (nikoli na obsah)

Nevyhnutelnost změn

Individuální přístup

Jak to v praxi vypadá? 

Hlavním (přestože ne jediným) nástrojem, který používám během práce s klienty, je rozhovor.

 

Někteří klienti si mohou představovat konzultace s psychologem jako "povídání" o svém problému, který odborník nějak posoudí, vyhodnotí a na který klient dostane nějakou radu, nejlépe "instantní", která rychle a účinně zabere. Většina psychologů, poradců i terapeutů takhle ale nepracuje (často i bez ohledu na směr, ze kterého vychází).

Potíže, se kterými klienti přicházejí, jsou často komplexní. Univerzální a konkrétní rady ve smyslu "udělejte tohle" často fungují různým lidem různě a často také nefungují vůbec, protože každý z nás je jedinečný, s vlastními unikátními zkušenostmi a pohledem na svět, vlastním způsobem řešení problémů a vlastními potřebami v různých situacích. 

Terapie zaměřená na řešení se zabývá v první řadě navázáním upřímného a otevřeného vztahu s klientem, kterého nepoučuje a nezasypává expertními radami, ale spíše zve k procesu hledání řešení, které bude "šité na míru" právě jemu a jeho potřebám. To tedy také znamená, že se zajímá o jeho zkušenosti a názory na danou problematiku a především také o to, co sám klient chce a jakou cestou by si přál svého cíle dosáhnout; co ho k danému tématu napadá, co by chtěl vyzkoušet, popř. může sám nabízet možné varianty, avšak nikoli z pozice experta, ale z pozice rovnocenného partnera v tomto procesu, který s pokorou respektuje, že nemá patent na to, co je správně a co ne.

Tímto způsobem klient a terapeut spoluvytvářejí konzultace a posouvají se směrem k žádoucímu stavu, tj. tomu, jak by si přál klient ve svém životě fungovat, aby dále terapeuta nepotřeboval navštěvovat.

Velký důraz se v průběhu setkání klade na užitečnost celého procesu, na které se klient a terapeut v průběhu domlouvají.

bottom of page