Časté dotazy
Jak konzultace probíhají?
Osobně v terapeutovně na Praze 3 nebo on-line formou, prostřednictvím domluvené platformy (Google Meets, ZOOM aj.). Po objednání (telefonickém či mailovém) obdrží klient e-mail s odkazem k soukromé virtuální místnosti, kam se v domluvený čas konzultace přihlásí.
Pro konzultaci on-line je ze strany klienta nutné zajistit stabilní připojení k internetu, ověřit funkčnost mikrofonu a kamery a na čas konzultace si zajistit samostatnou místnost a dostatek klidu a soukromí.
Kolik setkání je potřeba k vyřešení mých problémů?
Je to velmi individuální. Někdy je to jediné setkání, častěji ale spolupráce na několik týdnů až měsíců, případně i let. Obvyklá frekvence setkávání je u terapie 1x týdně nebo 1x za 14 dní, nicméně se vždy domlouvám s klientem, podle jeho potřeby. Je také možné domluvit se na předem omezeném počtu sezení nebo například pouze na jednorázovém poradenském sezení.
Jak pracuji s dětmi?
Pracuji s dětmi od 6 let věku. Základními nástroji pro práci s dětmi jsou u mě hra a rozhovor. Obecně se dá říct, že čím starší je dítě, tím více prostoru může dostat rozhovor na úkor hry, přestože kreativní techniky a nástroje patří i do terapie dospělých, tím spíše dětí a dospívajících. Každé dítě je jedinečné, při práci s dětským klientem se snažím vytvářet příjemné prostředí s velkým důrazem na bezpečí.
Co to znamená, že terapeut pracuje "pod supervizí"?
Supervize je setkání terapeuta se supervizorem (odborníkem, zpravidla rovněž terapeutem, který navíc absolvoval supervizní výcvik) v rámci individuální či skupinové konzultace, kde má terapeut možnost reflektovat svou práci s klienty, zamýšlet se nad průběhem terapie nebo i osobními otázkami a postoji interferujícími s terapeutickým procesem. Často přináší náhled, nové úhly pohledu a větší jistotu v práci s klienty. Supervize je jedním ze základních nástrojů "revize" vlastní práce s klienty, vzájemného obohacování a sebepéče psychologů, terapeutů, ale i mnoha dalších odborníků v pomáhajících profesích.
Jak se mohu objednat? Potřebuji nějaké doporučení?
Objednat se můžete e-mailem či telefonicky, kontakty naleznete v záložce Chci se objednat a v záhlaví tohoto webu.
V případě zaslání e-mailu prosím vždy vyčkejte na potvrzení Vašeho termínu.
Pro objednání není třeba lékařského či jiného doporučení, objednat se může kdokoli.
Mohu sezení zrušit? Bude mě to něco stát?
Pokud se na dohodnutý termín nedostavíte nebo zrušíte termín konzultace později než 24 hodin před naší schůzkou, účtuji si 100 % z ceny setkání, kterou uhradíte při našem dalším setkání.
Kde mohu najít pomoc bezplatně?
Mé služby nejsou hrazeny pojišťovnami a klienti si každé setkání hradí sami. Pokud potřebujete využít pomoci bezplatně, můžete využít těchto kontaktů:
Telefonická pomoc:
Linka bezpečí - 116 111 nonstop a bezplatně, www.linkabezpeci.cz
Rodičovská linka - 606 021 021, běžný tarif, www.rodicovskalinka.cz
Olomoucká linka důvěry - 585 414 600, běžný tarif, všední dny 18-6 hodin, víkendy a svátky nonstop
Pražská linka důvěry - 222 580 697, nonstop, běžný tarif
O čem můžu mluvit?
Čas na sezení je Vaším časem, můžete tedy mluvit o čemkoli, co uznáte za vhodné, co Vy považujete za důležité a/nebo je to pro Vás jakýmkoli způsobem užitečné.
Jak je to s mlčenlivostí? Jsou mnou sdělované informace důvěrné?
Jsem vázána etickým kodexem mé profese, který zahrnuje mlčenlivost a diskrétnost. Veškeré informace, které mi o sobě sdělujete, považuji za důvěrné. Neposkytuji je (a ani Vaše osobní údaje) žádné 3. straně.
Výjimku tvoří situace dle ustanovení § 367 a § 368 trestního zákoníku, které se týkají závažných trestných činů a které musí být ze zákona hlášeny Policii ČR.
Jsou nějaké výhody v tom, že si péči hradím sám?
Ano, především je to krátká objednací lhůta; zpravidla jsem schopná klientům poskytnout termín do 1 týdne. Rovněž nejsem povinna o Vás vést jakoukoli dokumentaci, zdravotní ani jinou, a neexistují tak žádné oficiální záznamy o Vašich návštěvách ani o povaze probíraných témat. Také nepotřebujete žádné doporučení, pouze Vaše rozhodnutí k návštěvě je dostačující pro její uskutečnění.
Proč bych měl cizímu člověku říkat o svých problémech?
Tohle je velmi častá otázka spojená s mou profesí. Upřímně, není na ni jednoznačná odpověď, každý si ji musí zodpovědět sám a sám dojít k tomu, že věnovaný čas, vynaložené úsilí i peníze mu za to stojí.
Na konzultacích ale nemusíte jen "vykládat o svých problémech" - SF přístup se zaměřuje na řešení a povzbuzuje klienty v tom, aby mluvili nejen o svých problémech, ale i o tom, jak vlastně chtějí žít a co chtějí mít ve svém životě jinak; aktivně tak vytváří obraz toho, jak vidí svou budoucnost a jakou vidí cestu k dosažení tohoto žádoucího stavu věcí.